nauka-angielskiego-ze-sluchu

Umiejętność rozumienia wypowiedzi ze słuchu to kluczowa kompetencja językowa. Daje możliwość komunikacji z innymi, stanowi źródło satysfakcji, a także pozwala oglądać anglojęzyczne filmy i seriale w oryginalnej wersji. Jakie ćwiczenia są najlepsze dla coraz lepszego rozumienia angielskiego ze słuchu?

Samo słuchanie nie wystarczy

Jednym z popularnych mitów jest wiara w to, że dla lepszego rozumienia ze słuchu wystarczy tylko słuchać. Jednak bierne czynności nigdy nie przynoszą spektakularnych efektów. W naukę trzeba włożyć choć odrobinę wysiłku. Na początku należy wybrać odpowiednie nagrania, najlepiej ze stron sprawdzonych szkół językowych lub organizacji takich jak British Council. Warto wyposażyć się w kartkę i ołówek, za pomocą których będziemy spisywać wszystkie niezrozumiałe słówka. Należy w pełni skupić się na tym, czego słuchamy. Cenną radą jest to, aby słuchać nagrań z tematyki, której słownictwo jest nam słabo znane. W ten sposób nie kojarzy się znaczenia danego słowa z kontekstu, ale trzeba go rzeczywiście się nauczyć. To także skuteczny sposób na to, aby zróżnicować i poszerzyć swój zasób słów. W przypadku zupełnie nieznanej, skomplikowanej dziedziny warto wspomagać się transkrypcjami.

Podsumowanie i wizualizacje

W sytuacjach dnia codziennego sprawna komunikacja nie zależy od rozumienia poszczególnych słówek, ale całych wypowiedzi. Żeby poprawić swoje zdolności w tym zakresie, warto podczas nauki wyobrażać sobie to, co słyszymy, a także co pewien czas robić krótkie ustne lub pisemne streszczenia. Warto również po prostu tłumaczyć sobie dane fragmenty z angielskiego na polski, skupiając się na ogólnym sensie danej wypowiedzi. Nie powinno się przekładać całych zdań słowo w słowo – po pierwsze, efekt jest często nienaturalny, a wręcz komiczny, a po drugie sprawna komunikacja po angielsku zależy w dużej mierze od tego, czy potrafimy również myśleć w tym języku. Tę umiejętność warto praktykować codziennie.

Nauka i ćwiczenia

Samo słuchanie nie wystarczy – co należy jeszcze stosować? Przede wszystkim trzeba regularnie powtarzać zapisywane słownictwo razem z wymową. Warto również zwracać uwagę na kwestie gramatyczne, na przykład na to, jak konstruuje się zdania w języku pisanym, a jak w języku mówionym. Znajomość gramatyki jest bardzo ważna, jeśli chce się precyzyjnie i poprawnie wyrażać swoje myśli. Jak widać, ćwiczenie umiejętności rozumienia ze słuchu to złożone zadanie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego lektora języka angielskiego.