premolaryzacja

Premolaryzacja to zabieg wykonywany na dolnych zębach trzonowych. Nie jest to typowy zabieg, ale przeprowadzany w szczególnych sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z wyjątkowo silnym zniszczeniem dolnego trzonowca.

Wskazania do zabiegu

Premolaryzacja ma zastosowanie przede wszystkim po leczeniu kanałowym, przy bardzo silnym stanie zapalnym, które obejmuje części zęba zlokalizowane pomiędzy jego korzeniami. Premolaryzacja to zabieg skomplikowany, wymagający doświadczenia i dużych umiejętności ze strony chirurga stomatologicznego, dlatego zawsze warto wybrać dobry gabinet stomatologiczny, w którym poddamy się premolaryzacji.

Zabieg jest też dość uciążliwy dla pacjenta, jednak znacząco zwiększa szanse na uratowanie zęba, bez konieczności jego ekstrakcji i zastąpienia ubytku odpowiednim uzupełnieniem. To rozwiązanie stosowane jest wtedy, kiedy nie ma możliwości zachowania zęba w całości przy użyciu konwencjonalnych metod leczenia stomatologicznego. Wstępem do zabiegu, tak jak w przypadku każdej stomatologicznej interwencji chirurgicznej, jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które stanowi podstawę do podjęcia decyzji o premolaryzacji.

Jak przebiega premolaryzacja?

Podczas zabiegu premolaryzacji chirurg przecina ząb trzonowy, aby z jednego trzonowca uzyskać dwa zęby. Zabieg rozpoczyna się od zastosowania znieczulenia. W następnej kolejności chirurg stomatolog dzięki nacięciu może ocenić stan komory. Jeżeli na ząb zostało wcześniej nałożone uzupełnienie, lekarz musi je usunąć. W tym momencie specjalista jest w stanie ostatecznie potwierdzić, czy zabieg premolaryzacji kest konieczny. Jeśli stwierdzi, że nie ma możliwości uratowania zęba, przechodzi do właściwej premolaryzacji. Chirurg przecina pozostałą część dna komory oraz ściany zęba. W ten sposób z jednego trzonowca uzyskuje się dwa „oddzielne” zęby.

Nie jest jeszcze koniec zabiegu premolaryzacji. Lekarz musi przede wszystkim zatamować krwawienie, aby móc dokończyć zabieg. Kiedy uda się zahamować upływ krwi, każdą z części rozdzielonego zęba należy odbudować, aby zabezpieczyć odsłonięte przez rozcięcie wnętrze. Przygotowane w ten sposób uszczelnienie można dodatkowo wzmocnić, stosując światło i światłoutwardzalne tworzywo. Kompozyt powinien mieć kolor, który będzie kontrastował z naturalną barwą zęba, aby można go było bez problemu usunąć w całości przed założeniem przez protetyka wkładów koronowo-korzeniowych. Dobrą praktyką jest wykonanie po zabiegu premolaryzacji zdjęcia rentgenowskiego, w celu kontroli osiągniętych rezultatów.

Pełne efekty zabieg daje po kilku miesiącach. Warto więc systematycznie kontrolować stan zębów. Po dobrze przeprowadzonej premolaryzacji kość powinna w pełni się wygoić. Zęby po zabiegu będą wyglądać naturalnie i nie powinny sprawiać problemów, na przykład podczas mycia.