Największe atrakcje na Krecie

Kreta to pod względem wielkości największa grecka wyspa. Jest często wybierana przez turystów, którzy marzą o urlopie pełnym słońca, pięknych krajobrazów i zwiedzania. Miłośnicy Krety doceniają ją za jej zróżnicowanie – na Krecie podobno nie sposób się nudzić.

Pałac w Knossos

Po włościach kreteńskiego króla Minosa zostały już tylko ruiny, mimo to robią one wrażenie. Pałac położony jest w Knossos, miejscowości oddalonej o zaledwie kilka kilometrów od Heraklionu, czyli największego miasta na Krecie. W antycznym pałacu ściany ozdobiono piękny freskami, a kolumny pomalowano na wyrazisty czerwony kolor. Mieszkańcy mogli korzystać z łazienek i kanalizacji. Jednak w tej budowli najbardziej niesamowity jest wiążący się z nią mit o Minotaurze – wielu sądzi, że to właśnie tam zamieszkiwał słynny pół-człowiek pół-byk.

Wizyta w Ajos Nikolaos

Ajos Nikolaos to niewielkie, lecz prawdopodobnie najładniejsze miasteczko na całej Krecie. Co ciekawe, posiada ono dość nowoczesną zabudowę. Miejscowość znajduje się w Zatoce Mirabello. Charakterystycznym miejscem jest jezioro Voulismeni, czyli rzekome miejsce kąpieli greckiej bogini Ateny. Nie wiemy, czy to prawda – jednak pewnym jest, że widok na jezioro otoczone z jednej strony skałami, a z drugiej – licznymi kawiarniami i tawernami, tworzy jedną z najlepszych panoram w Ajos Nikolaos.

Błękitna laguna, czyli kreteńskie Balos

Północno-zachodnia część Krety skrywa prawdziwy skarb w postaci bajecznej laguny Balos. Dotarcie do niej jest możliwe jedynie statkiem lub samochodem. Na miejscu czekają nas piękne widoki, a także biały i delikatny piasek oraz wspaniała, różnokolorowa woda. Wystarczy wspomnieć, że ta właśnie plaża jest uznawana za najpiękniejszą na całej wyspie.

Spinalonga na zakończenie

Spinalonga to niewielka bezludna wyspa, która mimo to stanowi jedną z najbardziej znanych atrakcji Krety. Na turystów czeka tutaj wenecki port oraz dawna kaplica. Najciekawszym punktem jest jednak dawne leprozorium, czyli miejsce zsyłania osób chorych na trąd. Wyspa pełniła tę rolę jeszcze do połowy ubiegłego wieku.