Jak pływa się pieskiem?

Pływanie to techniczna dyscyplina – aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści z tej aktywności, trzeba opanować pewne zasady. Do wyboru są różne techniki pływackie, odpowiednie dla pływaków o różnym poziomie zaawansowania. Stylem, który jest polecany dla początkujących pływaków jest piesek, uznawany za jedną z najprostszych technik pływania. Opanowanie pływania pieskiem nie jest bardzo skomplikowane, trzeba jednak poznać podstawowe założenia tego stylu.

Dlaczego „piesek”?

Nazwa „piesek” nie jest przypadkowa. Ruchy, które wykonuje się, korzystając z tej techniki, przypominają sposób poruszania się w wodzie psów. Co ciekawe, ten styl był stosowany już w czasach starożytnych, a wywodzi się właśnie z obserwacji zwierząt. Piesek to bardzo dobry sposób na oswojenie się z wodą, dlatego instruktorzy polecają go na początek przygody z pływaniem. Bardzo często nauka pływania dzieci rozpoczyna się właśnie od opanowania pieska. Technika nie sprawdza się jednak na długich dystansach – pływając pieskiem, nie poruszamy się zbyt szybko. Co ciekawe, piesek ma zastosowanie również w wojsku. Jest to tak zwany cichy styl pływacki, przy którym nie ma konieczności wynurzania się nad powierzchnię wody, co sprawdza się na przykład podczas skradania.

Kilka słów o technice

Podczas pływania pieskiem pływak leży na wodzie na klatce piersiowej, wykonując rękami i nogami ruchy w górę oraz dół, naśladując zachowanie zwierząt. Dolne i górne kończyny zataczają małe kółka. W trakcie pływania nogi pracują na przemian, a pływak wykonuje nimi pionowe ruchy nożycowe – pod tym względem piesek przypomina inne style pływackie, takiej jak kraul lub strzałka. Ręce, a dokładniej dłonie, powinny znajdować się przed klatką piersiową i poruszać w linii prostej, zagarniając wodę. Głowę najlepiej trzymać pod powierzchnią wody.

Pływanie pieskiem można porównać do kłusu, który jest wykonywany w wodzie. Choć wolny i mało praktyczny, styl jest bardzo płynny i naturalny. Jego opanowanie nie jest bardzo męczące i pracochłonne. Jego założeniem jest przede wszystkim nauka utrzymania się na powierzchni wody. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej synchronizacji ruchów nóg oraz dłoni.

Dlaczego warto pływać pieskiem?

Ta technika jest prosta do nauczenia, a przy tym przyjemna. Jednocześnie pływając pieskiem, dbamy o zdrowie i ładną sylwetkę. Pływanie jest źródłem korzyści dla osób w każdym wieku i kondycji. Nie obciąża stawów, ale za to wzmacnia mięśnie, serce i układ oddechowy, relaksuje, dodaje energii i pomaga spalić kalorie. Dlatego warto pływać – piesek sprawdzi się doskonale nawet w przypadku osób, które nie miały wcześniej styczności z pływaniem.