Gdzie najlepiej zamontować klimatyzację?

Montaż klimatyzacji wiąże się z podjęciem ważnej i niejednokrotnie trudnej decyzji – gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną całego systemu. Pozostała część nie musi znajdować się w przestrzeni, którą wykorzystujemy, więc nam ona nie przeszkadza. Jednostka zewnętrzna umieszczona za oknem czy na balkonie nie psuje tak estetyki jak wielka bryła umieszczona w salonie, czy sypialni. Gdzie więc najlepiej umieścić klimatyzację, by jej praca dawała dobre rezultaty, ale też, by nie uprzykrzała ona nam życia swoim wyglądem?

W którym pokoju? 

Przy wyborze miejsca na klimatyzację trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Nie jest bez znaczenia, jaki pokój wybierzemy na lokalizację tego urządzenia. Dobrze jest pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • wybieramy miejsca, gdzie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia – nie ma sensu, aby urządzenie pracowało i nikt nie korzystał z tego, warto więc wybrać salon, gdzie zbierają się domownicy, oglądają telewizję, jedzą posiłki itp.
  • jeśli w mieszkaniu dopiero wieczorem robi się gorąco lepiej klimatyzator umieścić w sypialni – upały nie będą dawały nam spać, gdy zdecydujemy się na inne rozmieszczenie sprzętu,
  • kuchnia od strony południowej połączona z salonem to miejsce, gdzie powinien znaleźć się klimatyzator – dodatkowo jeśli posiłki gotujemy w ciągu dnia, to słońce może nagrzać to pomieszczenie do bardzo wysokich temperatur. Salon również na tym skorzysta, skoro nie dzielą tych pomieszczeń żadne drzwi,
  • pod oknem zamiast grzejnika – są rodzaje klimatyzatorów, które niekoniecznie muszą znaleźć się wysoko na ścianie – dobrym miejscem dla nich może być ściana pod oknem, albo wnęka pod parapetem.

Kto może doradzić?


Warto, by o lokalizacji urządzenia do klimatyzacji zadecydowały dwie osoby – właściciel mieszkania (który zna mocne i słabe strony rozkładu pomieszczeń) i doświadczony monter tych urządzeń – np. z firmy Global. On wie, jakie zasady powinny zostać zachowane, aby sprzęt spełnił swoją rolę dobrze, a klient był zadowolony z montażu. Doświadczenia osoby montującej i mieszkańca lokum powinny razem dać idealne miejsce, by zamontować klimatyzator.

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzację