Czy ogrzewanie podczerwienią jest drogie?

Ogrzewanie podczerwienią wcale nie jest nową technologią. Jednak mimo wieloletniej obecności na rynku nie udało się mu osiągnąć dobrej pozycji, szczególnie w Polsce. W naszym kraju uważane jest ono za nieopłacalne i przeznaczone tylko dla bogatych ludzi. A jednak sprzedażą paneli i promienników, a także ich montażem zajmuje się wiele firm np. Global z Wrocławia: https://global-online.pl/

Pozytywne strony ogrzewania podczerwienią są dobrze znane – na przykład jego wpływ na zdrowie użytkownika jest znacznie lepszy niż w przypadku ogrzewania konwencjonalnego. Mówimy tutaj o bliższym, jak i dalszym otoczeniu. Ciepło wytwarzane przez promienniki podczerwieni nie ogrzewa powietrza, lecz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, dzięki czemu nie ma dużej różnicy temperatur pomiędzy górną i dolną częścią pomieszczenia. Ponadto cząsteczki powietrza są ujemnie zjonizowane, co ma pozytywny wpływ na organizm ludzki. Nie unoszą się alergeny i kurz, bo nie ma ruchów konwekcyjnych. Czy jednak wysoka cena promienników podczerwieni ma coś wspólnego z brakiem ich powszechnego zastosowania? Skoro podczerwień ma tyle zalet, to dlaczego nie jest powszechnie stosowana?

Co wpływa na koszt ogrzewania podczerwienią?

Koszt ogrzewania zależy od wielu czynników, niezależnie od zastosowanej technologii. Nie wystarczy, że grzejnik na podczerwień jest energooszczędny. Musimy również zadbać o to, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Z tego powodu warto zainwestować w odpowiednią izolację budynków, w których na co dzień przebywamy. To obligatoryjne przy wyborze ogrzewania podczerwienią! Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza w starych kamienicach i innych domach zbudowanych według przestarzałych standardów. W tych miejscach koszt ogrzewania podczerwienią może być znacznie wyższy, ale nie wynika to z samej technologii. Jeśli o nią chodzi, to nie wymaga ona niczego poza możliwością połączenia urządzenia z linią elektryczną. Zaleca się stosowanie paneli na podczerwień w ocieplonych domach budowanych zgodnie z nowoczesnymi standardami budowlanymi oraz w mieszkaniach w nowoczesnych, dobrze ocieplonych blokach mieszkalnych.

W mieszkaniach o niskich stratach energii ogrzewanie podczerwienią może być znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż ogrzewanie gazowe. Szczególnie wygodne i efektywne jest sterowanie panelami grzewczymi na podczerwień. Używa się do tego celu termostatów. Ponadto czas potrzebny do ogrzania pomieszczenia jest bardzo krótki, nie przekracza 30 minut.