Co warto wiedzieć przed zabiegiem wybielania zębów?

Dla wielu ludzi piękny, biały uśmiech jest źródłem pewności siebie i zaufania innych ludzi. Kiedy zęby są w złym stanie, a kolor pozostawia dużo do życzenia, samoocena może znacznie się obniżyć. Na całe szczęście zabiegi, oferowane przez gabinety stomatologiczne, takie jak wybielanie zębów, dają szybki i zadowalający efekt. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na wybielanie u dentysty, czy też zrobisz to sam w domu, korzystając z produktów dostępnych w aptekach, powinieneś się stosownie do tego przygotować. O czym warto pamiętać i na co w szczególności zwrócić uwagę?

Wizyta u stomatologa

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, zanim zdecydujesz się na wybielenie zębów, jest konsultacja ze specjalistą. W czasie wizyty dentysta oceni stan Twoich zębów i indywidualnie ustali metodę wybielania oraz harmonogram zabiegów. Stomatolog musi być pewny, że Twoje zęby są mocne i zdrowe – bez próchnicy, znaczących przebarwień i chorób dziąseł. Jeżeli badanie wykaże, że w Twojej jamie ustnej są ubytki, niezbędne będzie zwalczenie tych problemów przed zabiegiem wybielania.

Profesjonalne czyszczenie zębów

Niezależnie na jaką metodę wybielania zębów się zdecydujesz, wcześniej umów się na wizytę stomatologiczną, podczas której specjalista odpowiednio zadba o czystość Twoich zębów. Gdy w Twojej jamie ustnej znajduję się kamień nazębny, zastosowane wybielanie może nie dać zadowalającego efektu. Czyszczenie, wykonane w dobrym gabinecie dentystycznym, pozwoli usunąć nie tylko kamień nazębny, ale również nagromadzony w trudno dostępnych miejscach osad. Warto pamiętać o starannym i częstym myciu zębów oraz o stosowaniu nici dentystycznej, która świetnie usuwa zgromadzone w szczelinach międzyzębowych fragmenty pokarmów.

Wrażliwe zęby lub dziąsła

U niektórych pacjentów po zabiegu wybielania zęby i dziąsła są wrażliwe na zimne napoje i jedzenie. Jeżeli zmagasz się z podobnym problemem na co dzień, stosuj odpowiednią pastę do nadwrażliwych zębów na kilka tygodni przed zabiegiem wybielania. Systematyczne stosowanie i dbanie o codzienną higienę pomogą zmniejszyć dyskomfort przed i po zabiegu. Pomocne mogą również okazać się płyny do płukania jamy ustnej. Jeśli obecnie używasz szczoteczki z twardym włosiem, na czas przed i po zabiegu powinieneś zamienić ją na taką z miękkim włosiem. Zęby należy czyścić delikatnymi okrężnymi ruchami. Miękkie włosie szczoteczki umożliwi oczyszczenie powierzchni zębów bez ich podrażniania. Przy regularnym stosowaniu wymienione wyżej produkty powinny zminimalizować odczuwany wcześniej dyskomfort.