Budowa hal: czy fundamenty są konieczne?

Podczas budowy hali często wchodzi w grę optymalizacja kosztów. Przedsiębiorcy chcą wydać tyle pieniędzy, ile naprawdę muszą. Szukają więc oszczędności na niektórych etapach tworzenia obiektu. Stosunkowo często zdarza się, że zaczynają się zastanawiać, czy rzeczywiście wylewanie fundamentów pod halę jest konieczne. Przecież gleba została ubita a teren wyrównany. Okazuje się, że bez fundamentów trudno jest zbudować bezpieczną i trwałą budowlę. Firma Kontraktim (https://kontraktim.com/) zajmuje się realizacją takich projektów od samego początku powstawania projektu do stanu „pod klucz”.

Stopy fundamentowe — czym są i jakie są ich zalety?

Hala magazynowa lub produkcyjna może mieć bardzo duży metraż. Pełne fundamenty mogłyby sporo kosztować, a brak fundamentów nie zapewniłby budowli odpowiedniej stabilności. Rozwiązaniem, które będzie świetnym kompromisem, jest wybór stóp fundamentowych. Są to fragmenty betonu tylko w strategicznych miejscach. Zapewniają one stabilizację i bezpieczeństwo. Nie kosztują jednak tyle, co fundamenty pod całą ogromną halą. Stopy fundamentowe wylewane są pod słupami tworzącymi szkielet hali. To wystarczy, by obiekt nie zapadł się, gdy spadnie duża ilość śniegu lub deszczu i pojawi się dodatkowy nacisk od góry. 

Rozwiązanie dla małych obiektów — płyta fundamentowa

Przy niewielkich halach można użyć z powodzeniem płyty fundamentowej. Może ona służyć jako posadzka, ponieważ jest równa. Wylewa się ją na całości powierzchni użytkowej hali, ale nie jest to drogie rozwiązanie, ponieważ metraż obiektu jest niezbyt duży. Taka podłoga nie tylko pełni rolę fundamentu, ale także sprawia, że budowla osiada równomierni na podłożu.  Użycie płyty sprawdza się także w halach magazynowych z automatycznymi systemami wysokiego składowania. Nawet duże obciążenie nie jest straszne przy takiej posadzce. 

Podsumowując — nie warto oszczędzać na fundamentach pod halę. Przy dużym metrażu warto zdecydować się, chociaż na stopy fundamentowe. W mniejszych obiektach najlepiej zastosować płytę fundamentową, która może pełnić też rolę posadzki. Brak fundamentu skutkować może brakiem stabilności hali, nierównym osiadaniem jej w ziemi, zapadnięciem się szkieletu budowli w rozmokniętej ziemi pod wpływem obciążenia deszczem lub śniegiem.