Czym są powiadomienia push i w jakim celu się je stosuje?

Powiadomienia push są coraz powszechniej wykorzystywaną techniką, używaną z wykorzystaniem systemów poczty elektronicznej. Pozwala ona na natychmiastowe przesyłanie wiadomości e-mail z serwera, bezpośrednio do zdefiniowanego w nim programu pocztowego.

Powiadomienia push są coraz powszechniej wykorzystywaną techniką, używaną z wykorzystaniem systemów poczty elektronicznej

Autor zdjęcia: perzonseo

Rozwiązanie to stosuje się najczęściej w urządzeniach przenośnych, zwłaszcza na telefonach komórkowych, rzadziej na komputerach stacjonarnych.

Jak to działa?

Powiadomienia push działają w ten sposób, że użytkownik otrzymuje na swoją skrzynką pocztową wiadomość w momencie, gdy pojawi się ona na serwerze. Warunkiem jednak jest to, że zarówno sany serwer, jak i klient muszą posiadać wbudowaną obsługę trybu push.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że technologia push stosowana w urządzeniach mobilnych charakteryzuje się pewnego rodzaju oszczędnością w przesyle danych. Tak więc, najczęściej wygląda to tak, że nie jest przesyłana pełna treść wiadomości. Czasem jest to jedynie sam jej nagłówek, kiedy indziej początek zamieszczonej w niej treści. Jeśli więc użytkownik będzie zainteresowany zapoznaniem się z całą treścią wiadomości, musi zaakceptować on na swoim urządzeniu chęć ściągnięcia jej w całości na swoje urządzenie celem zapoznania się szczegółowo z jej treścią. To samo dotyczy załączników do wiadomości, które również są ściągane dopiero po dokonaniu akceptacji przez użytkownika.

Daniel

Wyświetl wszystkie wpisy tego autora